Mallorské suvenýry


Na Malorce je 80% suvenýrů vyráběno v místních řemeslnických dílnách. V přímořských letoviscích jsou ceny samozřejmě vyšší než u výrobců, kam se dostanete v rámci výletů.

Perly - proslulý suvenýr, vyrábí se v Manacoru. Základem je skleněná kulička potažená perletí. Kuličky se mnohokrát ponoří do lázně, jejíž složení objevil německý inženýr Heusch (1925), pak se každá ručně vyleští, zváží a navlékne na hedvábnou niť. Perly Majorica jsou k nerozeznání od pravých perel, v jejich identifikaci se nezřídka zmýlí i odborníci.

Hrnčířské výrobky - na ostrově se dochovaly hrnčířské dílny alfarerías založené již Araby. Místní barevné či přírodní keramické výrobky bývají velmi půvabné. Dnes již na elektrickém hrnčířském kruhu se tvarují ploché greixoneras, od mističky na hrstku oliv až po obrovskou polévkovou mísu, i velikost ollas bývá rozmanitá. Většina keramických výrobků je zevnitř glazována a jsou ohnivzdorné. Známá majoliková keramika je pojmenována podle Malorky.

Siurells - čti siurei. Figurky vysoké 10 až 100 cm vybavené pronikavou píšťalkou znázorňují archaické figurální náměty, jindy zase zpodobňují zvířátka. Mají bílou barvu a jsou zdobeny červenými a zelenými čárkami. Původně sloužily jako dárek milenců, přijetí či odmítnutí rozhodlo o osudu páru.

Foukané sklo - Výroba skla má na ostrově dlouhou tradici. Na Malorce najdete tři původní dílny Gordiola u Algaidy, Menestralía u Campanet a La Fiore u S´Eglaiety. Pracuje se zde většinou podle starých předloh a návštěvníci mohou sledovat foukání skleněné hmoty.

Kožené výrobky - manufaktury, zpracovávají kůže španělské i dovážené a nabízejí pestrý výběr koženého zboží od bot, kabelek, peněženek až po bundy.

Výrobky z olivového dřeva - kvalita dřeva je dána dlouhověkostí olivovníků. Od nepaměti je jejich dřevo oblíbené. Z Malorky se vozí užitkové, ale i okrasné umělecké výrobky z tohoto materiálu.

14.11.2007 13:18:14 | Autor: Petr MachejKomentáře

0 komentářů:

přidat komentář

<< úvod

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se