La Granja

Jak žila mallorská šlechta
Autobusem se přesuneme do Esporles, kde nás čeká návštěva statku La Granja. Již od římských dob zde bylo osídlení díky mohutnému prameni vody, který vyvěrá ve formě 10 m vysokého vodotrysku. V průběhu arabské okupace zde byla založena obec Alpich. Voda se tu dostává do podzemí a o míli dále, kde opět vyvěrá v ještě větším množství, založili Arabové usedlost Canet.

Jakub I. v r. 1229 po osvobození Malorky od arabské nadvlády rozdělil ostrov na čtyři díly. Jedna část patřila hraběti Nuño Sanz, který se na statku usadil. Po deseti letech přenechal statek řádu Cisterciánů, kteří zde sídlili 200 let až do spojení s klášterem sv. Bernarda v Palmě a následného prodeje rodině Vidů. Po dalších 200 letech se dostal statek do majetku pánů z Fortuny. Současný majitel Cristobal Seguí Colom tento vesnický zámek zpřístupnil. Projdeme se zde zachovalými interiéry. Zajímavá je prohlídka dílen, ale i jiných, pro život panství důležitých částí - od skladů, sýpek, lisů vín a olivového oleje, přes výrobu voňavek, až po vězení s mučírnou. Nejen děti budou nadšené stájemi hospodářských zvířat a procházkou okolním lesem s menším zoo v okolí statku. V zahradách roste spousta zajímavých rostlin, od tisíciletého tisu přes živoucí zkamenělinu jinan dvoulaločný. Na závěr si můžete odpočinout pod pergolou.

Návštěvníkům je připravena ochutnávka vín a místních specialit, každou středu a pátek ukázky řemesel (kovář, hrnčíř, výroba svící, ...), malorské folklorní slavnosti s lidovou hudbou a tanci, ale i oslími dostihy a jinými hrami.

14.11.2007 13:56:16 | Autor: Petr MachejKomentáře

0 komentářů:

přidat komentář

<< úvod

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se