Historická Valldemosa


Rozsáhlou oblastí s mandlovníky a podhůřím s olivovníky přijedeme do Valldemosy, horské vesničky s 1400 obyvateli, která se pyšní klášterem Královskou Cartujou.

Po připojení Malorky k Aragonii, daroval panovník r.1399 svůj zámek kartouzským mnichům, tak vznikla Cartuja de Jesús Nazarena obývaná podle pravidel řádu 12 mnichy. Ti se v r.1767 přestěhovali do nových barokních budov. Plánovali dvojnásobný komplex, ale nedostavěli jej, budovy byly zabaveny a mniši byli z ostrova vyhnáni. R.1835 byl klášter prodán a z mnišských cel se staly byty. Mezi prvními turisty na ostrově byl i polský hudební skladatel Fryderyk Chopin, který trpěl plicní chorobou a jeho družka, francouzská spisovatelka George Sandová. Pár zde strávil zimu na přelomu let 18389 a svým netradičním vzezřením a chováním vzbuzoval nedůvěru místních obyvatel. Zvlášť podivně působila Sandová, která se po starobylé vesničce procházela v kostkovaných kalhotách a s doutníkem v ruce.

Součástí návštěvy je i prohlídka barokního kostela, dále lékárny ze 17.st., nejstarší zachované části kláštera, a pokojů, v nichž Chopin se Sandovou a jejími dětmi žili. Obývali tři cely, každá měla tři pokoje a terasu se zahradou s výhledem na údolí. Tady vznikla známá díla - Chopinovo Dešťové preludium a román Zima na Malorce od Sandové. V knize obdivuje přírodu, ale také opovrhuje ostrovany. V paláci krále Sancha nás kromě prohlídky interiérů čeká koncert Chopinovy tvorby v podání mladých klavírních virtuosů. Ještě se projdeme po starobylých uličkách. Ve Valldemose se nachází kostel St. Bartolomeu z 15.st. s hranatou zvonicí a výjevy ze života Sta. Cataliny Tomás, která se zde r.1531 narodila. Jako jediný obyvatel Malorky byla svatořečena. Prohlédnete si její rodný dům, dnes modlitebnu.

Pokud do Valldemosy přijedete sami nevynechejte návštěvu kulturního centra Costa Nord. Zakladatel Michael Douglas vás provede po nejkrásnějších místech Malorky a seznámí s historií, absolvujete virtuální plavbu jachtou bratra posledního rakouského císaře arcivévody Ludvíka Salvadora a shlédnete expozici věnované pohoří Sierra de Tramuntana.
14.11.2007 13:58:14 | Autor: Petr MachejKomentáře

0 komentářů:

přidat komentář

<< úvod

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se