Jeskyně Drach a Hams

Krásy podzemního světa na Mallorce
Budeme projíždět rovinatou krajinou, ve které dominují ovocné sady. Po dobu průjezdu kolem přistá-vací dráhy letiště určitě přistane těsně vedle nás několik letadel. V těchto místech je na 3000 zachovalých vodních čerpadel na větrný pohon z počátku 19.st., která ještě nedávno čerpala vodu z hloubky 30-50 m a dosahovala výkonu až 500 litrů za minutu. V pozadí uvidíte velkou část pohoří Sierra de Tramontana.

Za Algaidou upoutá vrchol Puig de Randa. Na tomto kopci dosahujícím asi 500 m výšky se nacházejí 3 modlitebny či kláštery. Z dálky je vidět i vojenský radar, který byl tajně postaven a spuštěn těsně před startem letadel při válce v zálivu.

V obci Villafranca uvidíte stánky s ovocem a zeleninou pěstovanou v oblasti. Každoročně se zde konají melounové slavnosti, při kterých se kromě tradičních soutěží o největší dýni a meloun odehrávají i recesní soutěže s volbou Miss Meloun.

Následuje Manacor, druhé největší město, tradičně spojované s výrobou nábytku a jiných výrobků z olivového dřeva. Navštívíte zde Perlas Majorica. Uvidíte zde celý výrobní proces firmy, která se stala největším exportérem ze všech španělských továren vůbec. Mnohé jistě zaujme možnost nákupu světoznámých výrobků v tovární prodejně.

Jeskyní Hams jsou známé neobyčejnými krápníkovými podzemními lesy. Jsou osvětlené magickou hrou barevných světel. Krápníky byly tvořeny záhadnou, nikým nevysvětlenou anomálií. Ze stalaktitů proti přírodním zákonům začaly vyrůstat proti směru zemské přitažlivosti výběžky do všech stran.

Následuje volný čas k prohlídce přístavu jachet Porto Cristo. Vylodění vojsk generála Franca za občanské války připomíná památník.

Dále navštívíte slavné jeskyně Drach (Dračí), kde budete moci nejenom obdivovat podmanivou krásu krápníkových jeskyní, ale i zaposlouchat se do koncertu vážné hudby u největšího podzemního jezera na světě - Martelova jezera. Umělecký dojem je umocněn nádhernou akustikou rozlehlých prostor a hrou světel. Po ukončení koncertu můžete nasednout do loděk, kterými vyplujete po hladině Martelova jezera až téměř k východu. Tam si všimnete kamenného "draka", kterého vynesli na povrch a dnes je vděčným objektem fotografů. Dračí jeskyně jsou starší, proto i jejich krápníky mají jiný tvar. Rovněž byly objeveny mnohem dříve - po staletí je ostrované využívali jako úkryt před piráty či jinými dobyvačnými nájezdníky.

14.11.2007 14:03:15 | Autor: Petr MachejKomentáře

0 komentářů:

přidat komentář

<< úvod

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se