Soller a Sa Calobra

Okruh za přírodními krásami Mallorky
Z dálničního obchvatu okolo Palmy sjedeme na dálnici směr Inca, projedeme kolem bohatšími vrstvami oblíbené okrajové čtvrti hlavního města Maratxi a pokračovat budeme nížinou La Pla. Nejvýznamnějšími plodinami jsou mandlovníky. Na ostrově jich je vysázeno asi osm miliónů a Malorčané tvrdí, že konkurovat jim mohou jen mandle z Kalifornie. Dále poznáme fíkovník a rohovník (svatojánský chlebíček). Mezi těmito pro nás exotickými stromy zahlédneme i meruňky a broskvoně.

Po levé straně uvidíme několik vesnic. V Sta.Marii nás z dálky zaujme svou věží kostelík. Binissalem, jak název napovídá (z arabštiny Syn míru), vznikl za dob arabské okupace. Počátkem 20.st. zde bylo asi 30 tisíc hektarů vinic, které ale virové onemocnění zredukovalo na dnešních 10%, přesto zde dodnes vyrábí značkové víno Binissalem Franca Roja. Na konci města stojí jedna z mála továren na ostrově - cementárna, která zpracovává vápenec z nedalekého pohoří Sierra de Tramontana táhnoucího se po celém severozápadním pobřeží. Kromě vápence, který se těží i k obkladovým a stavebním účelům, se v horách ještě nedávno těžilo i uhlí. Vzhledem k levnějšímu dovozu uhlí z Afriky byly tyto doly zavřeny. Nad Binissalemem se rýsuje silueta středověkého hradu Alaró.

Další obcí je třetí největší město na ostrově Inca, počtem obyvatel (24.000) je ale proti asi 350 tisícové Palmě docela malé. Název města je mnohem starší než objevení Ameriky, nemá tedy s indiánskou civilizací nic společného. Z arabských dob se dodnes dochovaly ve městě známé čtvrteční trhy. V centru nás upoutá středověký kostel rekonstruovaný počátkem 20.st., za městem uvidíme středověký klášterní komplex. V sousední vesnici Selva navštívíme výrobce obuvi Kollflex. Kožené výrobky jsou zde totiž hlavním průmyslovým artiklem.

Poté se už dostaneme do horských oblastí, kterými budeme projíždět po celý zbytek dne. Vesnička Caimari nás ohromí po staletí stavěnými stráněmi s tzv.tisíciletými olivovníky a dále následují stovky ostrých zatáček. Z divokých stromů vidíme v nižších polohách pinie, výše tzv. středozemní duby. Po půlhodině následuje zastávka v klášteře Lluc. Bazilika, stavěná již od 14.st.,skrývá sošku patronky ostrova černé madony La Moreneta. Komplex je obýván pouze pěti mnichy, zbylých přibližně 400 cel slouží poutníkům jako hotel. Žáci zdejší chlapecké školy tvoří pěvecký sbor a v období mimo prázdnin se lze při mši zaposlouchat do jejich zpěvu.

Dál se kolem nás mihne nejstarší kostelík na ostrově San Pedro de la Scorca, který ale bohužel není přístupný. Za ním následuje pohled do Torrente de Parreis, kaňonu, který v délce asi 4 km rozťal napůl téměř 800 m vysoké hory. Dál stoupáme k nejvyššímu vrcholu ostrova Puig Mayor (1.445 m) s vojenskou radarovou stanicí. Průsmykem ve výšce cca 900 m se dostaneme na severní stranu tvořenou prakticky holou vápencovou skálou, která nás bude udivovat tvary způsobenými erozí. Žaludek nám polechtá sjezd nad hlubokými propastmi, při kterém dominuje na mořském pozadí protipirátská věž atalaya ze 16.st. Po příjezdu do Sa Calobry máme čas na oběd a na procházku do asi 10 min. vzdáleného kaňonu. Do koryta v létě vysychajícího potoka se dostaneme průchodem dvou tunelů. V jeho ústí - nejfotografovanějším místě ostrova, se můžete vykoupat. Dáteli přednost procházce v kaňonu plném jeskyní, jezírek, volně žijících koz a jiných zvířat, nezapomeňte si vzít sportovní obuv.
Po přestávce nasedáme na loď a čeká nás 45 minut plavby podél divokého pobřeží do přístavu Soller, jemuž vévodí největší atalaya na ostrově. Autobus nás zaveze podél tramvajové trati z počátku 20.st. do zlatého údolí města Soller, dříve využívaného k pěstování pomerančů, dnes hlavně citrónů a jiných exotických plodin. Odříznuté údolí spojila se zbytkem ostrova až železnice Pomerančového expresu, technické památky z r.1912, která nás ještě na závěr výletu čeká. Do Palmy se budeme vracet přes 14 tunelů, z nichž nejdelší měří téměř 3 km. Jízdy vyhrazené pro cestovní kanceláře končí na předměstí Palmy. Odtud nás autobusy zavezou zpět do hotelů.

Výlet se organizuje i ve variantě bez vláčku, zato s návštěvou Valldemosy.
14.11.2007 14:06:28 | Autor: Petr MachejKomentáře

0 komentářů:

přidat komentář

<< úvod

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se