Hlavní město Palma de Mallorca


Hlavní město zahrnuji mezi trasy autem, ale z okolí doporučím městskou dopravu, hlavně kvůli parkování. Autobusy jezdí často a dopraví vás do centra na jednu z konečných: Placa de la Reina u katedrály nebo na Placa de España, 10 minut chůze dál. Autobusy přijíždějí z obou stran Palmského zálivu po čtyřproudových Avenidas, postavených v místech bývalých městských hradeb.

Předpokládám, že přijedete na Placa de la Reina (náměstí Královny). Vydejte se směrem ke katedrále. Projdete Královskou zahradou pod palácem Almudaina. Po schodech vyjdete na hradby s úchvatným výhledem na celý Palmský záliv. Dříve se vlny rozbíjely o hradby, ale postavením nábřeží asi před 40 lety vzniklo jezero Parc de la Mar. Uprostřed jezera je mohutný vodotrysk, za ním je v létě amfiteátr, kde probíhají večer kulturní programy financované radnicí, tedy pro návštěvníky bezplatné. Na konci vyhlídky se nachází biskupský palác s Diecezním muzeem. Kolem poutního kříže po schodech přijdete mezi dvě nejvýznamnější stavby ve městě - vpravo třetí největší španělská katedrála Světla a vlevo královský palác Almudaina, který ohromuje průčelím z 15.st. s prvky maurské i křesťanské architektury. Nádvoří s arkádami a gotická kaple Sta.Ana pocházejí ze 13.st. Toto bývalé sídlo vezírů sloužilo i aragonským králům. Dodnes zde při svých návštěvách úřaduje španělský král Juan Carlos. Objekt patří armádě, jen část je přístupná v rámci prohlídky městského muzea. Nedejte si ujít vstup do katedrály, je poněkud netradiční - bočním vchodem přes muzeum se dostanete do hlavních prostor chrámu. Určitě vás překvapí spousta světla uvnitř, které dalo katedrále i název. Sluneční paprsky se sem dostávají přes sedm rozet (kulaté okno s vitráží), ústřední o průměru 11 m je největší na světě a pochází z 15.st. Katedrálu začal stavět již v r. 1230 první katolický král Jakub I., ale archeologický výzkum v prostorách chrámu potvrdil, že základy postavené na bývalé mešitě jsou mnohem starší. Katedrála je směsí různých stavebních stylů, od gotiky ze 14.-16.st. až po modernismus. Nepřehlédnete mohutný baldachýn nad oltářem, dílo katalánského architekta Gaudího z počátku 20.st. Ten měl v plánu větší úpravy, ale díky nepříznivým ohlasům na jeho umění znechuceně z Malorky odcestoval a tvořil v Barceloně. V katedrále jsou pohřbeni králové Jakub II. a III. Po ukončení prohlídky se dostanete do změti starobylých uliček, po šipkách pokračujte do arabských lázní z 9. století. Lázně jsou téměř jedinou maurskou památkou ve městě. Projdete okolo Museo de Mallorca, ve kterém shlédnete na 3000 historických exponátů. Pokračujte k bazilice sv. Františka. Stavba s barokní fasádou je zajímavá největší gotickou křížovou chodbou ze 14.st. I tento chrám s klášterem vznikal na základech bývalé mešity již od r.1232, je zde pohřben učenec Ramon Llull.

Na Placa del Cort před barokní budovou radnice ze 17.st. roste nejstarší strom ostrova, 2000 let starý olivovník. Vydejte se po ulici Jaume II na Placa Mayor, bývalé středověké tržiště obestavěné paláci s příjemnými bary v podloubí. Po schodech sestupte na širokou La Rambla lemovanou platany, která nabízí příjemnou procházku. Směrem ke katedrále půjdete okolo arabské fontány z 10.st. a kostelíka ze 13.st., po Paseo des Born přijdete až na nábřeží a po 100 m vpravo dojdete k bývalé námořní burze La Lonja, vybudované v 15.st. pod vedením Guillerma Sagrery. Netradiční je vnější sloupoví tvaru palem, slouží k výstavám umění. Okolo je možnost k posezení.

O něco dále můžete dojít do Pueblo Español, zmenšeniny nejvýznamnějších španělských domů, paláců a jiných památek, postavených jako vesnice. V budovách se nacházejí obchůdky, bary a řemeslníci.

Pokud se autem chystáte na některý z výletů, téměř vždy pojedete okolo hlavního města. Při cestě z Arenalu po dálnici do Palmy můžete odbočit na obchvat Via Cintura (dálniční sjezd č.3), ale zajímavější je projet centrem. Zleva uvidíte nábřežní promenádu, pod kterou je jediná pláž hlavního města, zprava spolujezdci vychutnají možnost pěkných fotografií na katedrálu Světla a vedle ležící královský palác Almudaina. Čas na záběr přes vodotrysk uprostřed jezera budete mít, doprava je zde díky zácpám pomalá. Za křižovatkou stojí socha malorského učence Ramóna Llula, který byl díky své propagaci soužití mezi křesťany, Araby a Židy v r.1999 svatořečený. Následuje palác baleárské vlády La Lonja. Pojedete kolem přístavu, nejdříve jachetního, později nákladního a za městem i přístavu trajektů, mezitím uvidíte zprava zbytky hradeb, větrné mlýny a nad městem gotickou pevnost Belvere dokončenou za vlády Jakuba II. v r.1309 se zajímavým kruhovým patiem. Hrad nebyl sídlem králů, ale sloužil jako nedobytná pevnost a vězení. Odtud je nádherný výhled na Palmu z výšky 200 m. Nejhezčí pohled na město je ale od sochy Bohyně Míru, odkud uvidíte záliv z dvojnásobné výšky (sjezd na Genovu, dále doprava a na světelné křižovatce vlevo směr Burguneta).
14.11.2007 14:08:45 | Autor: Petr MachejKomentáře

2 komentářů:
  • 16.07. 20:55, Eduard

    Pozdravujem, Palma de Mallorca a celkove Mallorca je skutočne nádherný ostrov a mesto. Dopručujem skutočne navšivit a zažiť krásne chvíle. Rad sa sem vraciam a stale niečo nové pozvávam. Ola Majorka

  • 18.05. 10:00, Martin

    Palma de Mallorca je moc pěkný město. jedno z nejhezčích, kde jsem, kdy zatím byl. Bohužel jsem ve městě strávil pouze pár hodin. Děkuji za článek. http://www.spanelsko-mallorca.cz


přidat komentář

<< úvod

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se