Střední část Mallorky

Algaida, Petra, kláštery na hoře Puig Randa, kyklopské stavby,San Salvador
Z Arenalu vyjedete na Palmu, na sjezdu číslo 10 odbočíte a okolo přistávací dráhy letiště pojedete mezi vodními čerpadly na větrný pohon spojkou na cestu směr Manacor. Pokud jedete od Magallufu, projedete Palmou a za letištěm na sjezdu č.10 se připojíte k trase anebo z Via Cintury odbočíte na Manacor. Za chvíli dojedete k ďábelské vesničce Algaida. V loňské sezóně zprovozněný obchvat sice míjí její centrum, ale jistě vás bude zajímat, proč je spojována s ďáblem. Není to kvůli názvu, který nápadně připomíná nechvalně známou teroristickou organizaci, ten vychází z arabského pojmenování cesty (od některých průvodců uslyšíte, že to arabsky znamená les, ale pravý význam slova cesta mi potvrdili Arabi). Kdysi zde proti suchu pořádali procesí. Protože déšť nepřicházel, prohlásil někdo, že je v tom čert. Venkované ze zoufalství začali pořádat ďábelské reje, ale pro jistotu ve stejný den zachovali i procesí. Na hluboce věřícím ostrově bylo oslavování čerta věcí tak nebývalou, že se sem začali sjíždět z širokého okolí a dnes se spousta folklórních slavností na různých místech Malorky bez běsnících čertů, chrlících na všechny strany oheň, neobejde. Ďábelské názvy najdete často. Stará cestou vedla okolo oblíbených restaurací, bývalých vinných sklepů „cellers“ (nejznámější je, jak jinak, El Diabolo). Zde si pochutnáte na malorských specialitách. Možná navštívíte nejstarší sklárnu Malorky Gordiola, kterou uvidíte zleva jako zámek. Nejedná se o historickou budovu, ale vnitřní prostory s ruční výrobou skla, prodejnou skla a keramiky a s muzeem sklářských výrobků z celého světa, jsou zajímavé. O pár metrů dál je druhý „zámek“, ve kterém najdete kožené výrobky, a navíc z řady asi 20 soudků zdarma ochutnáte různé likéry.
Před obcí Villafranca je odbočka vlevo na Els Calderers, kde navštívíte 200 let starý statek se zachovanými interiéry, ochutnávkou vín a výrobků. Uvidíte i chov domácích zvířat. Po prohlídce pokračujte do obce Petra, kde navštívíte rodný dům misionáře Francisco Juniper Sera, a tak se vám přiblíží život ostrovanů 17.st. Vracejte se na Algaidu až po odbočku na Llucmayor či přímo na klášter Nuestra Señora de Cura na hoře Puig de Randa. Čeká vás dosti náročná, klikatící se cesta. Přerušíte ji na dvou zastávkách. První je poustevna z konce 15. st. Santuari de Nostra Señora de Gracia, kaple pod zvětrávajícím pískovcovým převisem se spoustou holubích hnízd. Místo je obydleno, hlavně na počátku sezóny obdivuji upravenou flóru. Dále se zastavíte o pár zatáček výš u poustevny Santuari de Sant Honorat založené r.1394. Odbočka sem je snadno přehlédnutelná. Klášter obývaný mnichy Kongregace Svatého srdce je pro veřejnost většinou uzavřený, do kostela se dá nahlédnout přes dveře. Nejvýznamnější klášter Nuestra Señora de Cura se nachází na vrcholu hory. To z něj činí oblíbené místo na pikniky v přírodě – při každé mé návštěvě z několika míst donedávna voněla paella či grilované pochoutky. Po velkém požáru v roce 2003, při kterém vzplál téměř celý kopec je zde ale dnes striktně dodržovaný zákaz rozdělávání ohňů. Klášter je dodnes v provozu, mniši se starají o muzeum připomínající své nejslavnější obyvatele. Žil zde ve 13.st. Ramón Llull, který zde vypracoval svá základní díla o soužití mezi Židy, Araby a křesťany. Dalším byl již zmíněný pozdější misionář Francisco Juniper Serra, jehož rodný dům jste navštívili v Petře, který v Americe založil všechna významná kalifornská města se svatými jmény v názvu jako Los Angeles, San Diego, San Francisco a pod. Nacházíte se v srdci ostrova ve výšce přesahující 500 m a okolo vás je jenom zvlněná nížina s kopečky do 200 m. Ve výhledu nic nepřekáží a vám se prostře ostrov jako na dlani. Mírumilovnost kazí jen vojenský radar. Postavili jej ve tvaru vodojemu, že se ale jedná o tajný vojenský objekt se lidstvo dozvědělo až v okamžiku startu letadel při operaci Pouštní bouře, všechny vzdušné operace v Perském zálivu byly řízeny z tohoto místa.
Pokračovat budete na Llucmayor a dále na jih. Kousek před Vallgornerou si prohlédněte památky prvních stavitelů postavené asi 1500 let př.n.l. Capicorp je jedna z pevností umně stavěná z mohutných kamenů bez pojiv. V souostroví se dochovalo na 5000 těchto „kyklopských“ staveb, hlavně na Menorce.
Po prohlídce památek se osvěžíte na blízkých plážích. Capicorp leží na křižovatce, kde můžete sjet na malebnou Cala Pí, anebo se vydáte ještě dále na „Karibik Středozemního moře“, pláž s bílým pískem Es Trench. Před vjezdem do Colonia St.Jordí můžete dopoledne navštívit jediné termální lázně ostrova, za Ses Salines zase mohutné kaktusárium. Pokračujte na Campos a Felanitx. Směrem na Porto Colom je další přístupný klášter San Salvador ze 14. st. a kousek dále vyhlídka na východní pobřeží s malými zálivy calas. Máteli s sebou potápěčské brýle, doporučuji tato místa ke koupání. Cesta zpět na Palmu je dobře značena.
14.11.2007 14:17:42 | Autor: Petr MachejKomentáře

0 komentářů:

přidat komentář

<< úvod

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se