Východní část Mallorky

Východ ostrova - historie, ZOO safari,přírodní rezervace, koupání
Z vašeho letoviska vyjedete jako při předcházejícím výletě, neodbočíte však v Algaidě a přes Manacor dojedete až do Porto Cristo, tam pojedete směrem na Cala Millor podle šipek Safari ZOO. Autem pojedete mezi volně se pohybujícími divokými zvířaty. Musím upozornit na zákaz vystupování, ale i otevírání oken! Volně se pohybující opice by mohly ublížit, anebo alespoň vytrhnout něco z auta. Kromě výběhu se ještě můžete projít v klasickém zoo, kde jsou v klecích umístěna i nebezpečná zvířata. Toto místo je oblíbené hlavně dětmi.
Z cesty na Cala Ratjada odbočíte k jeskyni Cuevas de Arta. Při její návštěvě projdete peklem, očistcem i rájem, jak jsou jednotlivé části jeskyně pojmenovány. Hluboko pod vámi uvidíte nádherný záliv, kde se můžete po prohlídce osvěžit.
Směrem Cala Ratjada se nachází Capdepera s největším malorským hradem. Založil jej Jakub II. v r.1300 jako strážní věž kontrolující spojení s Menorkou. V 18.st. se hrad změnil v kasárna pro dragouny. V r. 1854 se stal soukromým a městu náleží od r. 1983. Pokračujte do Arty, vyjeďte na další zajímavý hrad ze 13.st. na nejvyšším bodě města – Kalvárii se svatyní sv.Salvátora. Z hradeb je vidět široké okolí. Hrad vznikl na torze arabské pevnosti. Po schodech sestupte k baroknímu poutnímu kostelu a dále do centra s farním kostelem ze 13.st., radnicí a regionálním muzeem na Placa de España.
Nedaleko se nachází talayotské sídliště Ses Paisses. Zachovalá je vstupní megalitická brána a základy budov se spojovacími chodbami. Vždy obdivuji, že v době před 3500 lety stavěli obranné zdi i budovy z několikatunových kamenných bloků, to vše bez pojiv.
Z Arty pojedete na Alcúdii. Mezi městy Can Picafort a Alcúdia se nachází nenápadná odbočka do přírodní rezervace Albufera, kdysi plné močálů, Angličanům se je podařilo koncem 19.st. vysušit, tím zmizela z ostrova malárie. Na jezerech se volně pohybuje až 200 druhů vodních ptáků, a to nejvíce brzy na jaře a pozdě na podzim, kdy se tady zastavují naši stěhovaví ptáci na cestě do Afriky či zpět. Rezervace je postavena tak, aby ptáky nic nerušilo. Stezky jsou kryté stromy, u jezer stojí dřevěné pozorovatelny s úzkým průzorem. Ptáci plavou i metr od vás, aniž by tušili Vaši přítomnost. Klid a ničím nerušená příroda přímo zve k relaxační procházce, či cyklistické projížďce.
Nacházíte se uprostřed třetího nejvýznamnějšího letoviska ostrova Can Picafort Alcúdia, můžete se koupat kdekoliv. Spíš ale doporučím pokračovat přes Alcúdii (viz Formentor), těsně za ní, směrem na Port Pollensa, začíná Pollenský záliv, po obou stranách lemovaný horami. Místní vláda zde nedovoluje turistickou výstavbu, jistě potěší, že na pláži bude kromě vás jen pár lidí.
Určitě se nezapomenete zastavit v historickém městě Alcúdia. Toto bývalé hlavní město ostrova, které za dob Římanů neslo název Polentia, a jeho hlavní památky popisuji v kapitole „Poloostrov“ Formentor. Holubičí vyhlídka a panenská pláž u nejdražšího hotelu ostrova rozhodně stojí za námahu.
Zpět se vrátíte po trase Pollensa a Inca, možná vám zbude čas i na další jeskyně Campanet a sklárnu s vlastní výrobou foukaného skla ve stejnoměnné vesničce.
Cesta zpět bude rychlá, dálnice PalmaInca byla totiž v loňském roce výrazně prodloužená a dále se staví.
14.11.2007 14:21:34 | Autor: Petr MachejKomentáře

0 komentářů:

přidat komentář

<< úvod

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se